Strona główna
Menu
      »Historia rasy:
      »Wzorzec:
      »Pielęgnacja:
      »Żywienie:
      »Dlaczego York?
      »Nasza Deisy



Żywienie


Żywienie:

Wszystkie młode psy szybko rosna dlatego ich zapotrzebowanie na energię jest większe niż u psów dorosłych ( nawet trzykrotnie). Zródłem dostarczanej w pokarmie energii sa: białka, tłuszcze i węglowodany; dodatkowo w pokarmie znajdują się potrzebne do życia minerały i witaminy. Pamiętajmy że york tak jak i inne psy jest mięsożerny i to mięso powinno być podstawa ich diety. W okresie wzrostu i fizycznego rozwoju psa dieta powinno kształtować się następująco:2/3 składniki białkowe, 5-10% tłuszcze i około 1/3 częsci węglowodany.

  Zapotrzebowanie psa na białko pokrywane jest przez mięso. Yorkom można podawać wiele rodzaju mięsa (wołowe, drobiowe, cielęcinę, jagnięcine) oraz filetowane ryby. Zródłem białka sa także: ser żółty, ser biały, gotowane jajka. Mięso powinno być drobno posiekane i wymieszane z np.: ryżem, tak aby pies nie mógł sobie wybierać co lepszych kawałków. Nie należy jednak często żywić psa podrobami ponieważ niektóre z nich podawane w nadmiernych ilosciach moga zle wpływać na zdrowie naszego psa np.: watroba i nerki sa często koncentracja szkodliwych metali ciężkich, tkanka płucna natomiast ma niska wartosć odżywcza.

  Tłuszcze sa głównym dostarczycielem energii i sa najczęsciej podawane psom wraz z pokarmem ( tłuszcze nasycone) i pochodza z tkanek zwierzęcych. Tłuszcze nienasycone również potrzebne do prawidłowego wzrostu pochodza z olei roslinnych. Zbyt bogata w tłuszcz dieta może powodowac tycie psa oraz prowadzić do biegunek, zbyt mała natomiast może powodować schorzenia skóry i mieć wpływ na siersć.

  W przypadku lekkich zaburzeń pokarmowych można próbować samemu rozwiazać ten problem. W przypadku zatwardzenia zwiększamy ilosć tłuszczu w diecie, natomiast w przypadku stolca luznego można podawać kostki i chrzastki cielęce.

  Zródłem węglowodanów sa: ryż, kasze, makaron. Pokarmy te powinny być dobrze ugotowane (nawet rozgotowane) o konsystencji papki. Kasze i makaron powinny być dobrze rozdrobnione.

  Dodatkiem do pokarmu powinny być różnego rodzaju witaminy i składniki mineralne. Można je podawać w postaci różnego rodzaju warzyw i owoców. Oprócz warzyw wzdymających takich jak kapusta, groch czy fasola można podawać szczenięciu wszystkie warzywa które lubi np.: marchewkę , pietruszkę , seler. Powinny być one drobno posiekane lub starte. Niektóre z nich, jak marchewkę możemy podawać tez na surowo, zachowują one wtedy swoje wszystkie walory, a więc witaminy w nich zawarte. Podawaniu pieskowi owoców a szczególnie jabłek poprawia trawienie. W przypadku braku wapnia (gryzienie scian) możemy je uzupełnić podawajac go w postaci syropu (preparaty dla dzieci) lub podajac szczeniaczkowi drobno posiekane chrzastki lub wywar z chrzastek i kostek cielęcych.




"NaszeYoreczki.prv.pl"NaszeYoreczki.prv.pl